Arkeoloji Nedir Arkeolog Kime Denir

               Whatsapp'ta Paylaþ

kazı alanıArkeoloji, eski Yunanca “arkhaios” (eski) ve “Logos” (bilim) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu bilimle uğraşan kişiye arkeolog denir.

İnsanın tarihini başlıca iki yoldan öğrenebiliriz: 1 – Bırakmış oldukları yazılardan 2 – Yapmış oldukları eşyaların incelenmesinden. İnsan yaklaşık yarım milyon yıl önce ortaya çıkmıştır. Buna karşı en eski yazılı eserler bu sürenin ancak %’de biri kadar eskidir. Bu zamandan önce yaşamış insanın yaşayış, davranış ve toplum hayatı üzerinde bilgi edinmeye çalışan tarihçi, hemen hemen yalnız arkeologlar tarafından toprak altından çıkartılmış kalıntılara dayanacaktır.

Arkeolojinin birinci tekniği evvelce oturulan bölgeler etrafında kazılar yapmaktır. Yapılar ve topraktan çıkarılan her çeşit eşya ve araç incelenir. Çok zaman başka yerlerde bulunmuş eşyalarla karşılaştırılarak veya eşyanın üzerindeki bazı işaretlere göre tarihi bulunabilir. En yeni tarih tespit etme metotlarından biri, belirli bir oranda ve hızla bozulduğu bilinen radyoaktif karbon 14 miktarının ölçülmesidir.

 

 

One Comment

  1. Eski çağdan kalma tarihi bir yer altı keşfi var anlayan yorum yapabilecek var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.