Astigmatizm

               Whatsapp'ta Paylaþ
Bir göz doktoru, bir hastayı muayene ediyor. (Küçük resim) düşey ve yatay çizgili astigmatizm kontrol kartı.

Bir göz doktoru, bir hastayı muayene ediyor. (Küçük resim) düşey ve yatay çizgili astigmatizm kontrol kartı.

En çok rastlanan göz bozukluklarından biri olan astigmatizm, yatay ve düşey çizgileri eşit berraklıkta görememek olarak tarif edilebilir. Bu hal, göz merceği yüzeylerinin her tarafta eşit olarak yassılaşamayıp görüntünün şeklini bozmasından ileri gelir.

Soldaki resimde görülen  şema, basit bir astigmatizm testini göstermektedir. Düşey çizgiler yatay çizgiler aynı kalınlıkta görülmektedir. Gerçekten de kalınlıkları aynıdır. Gözünde astigmatizm bulunan bir kimse, yatay ya da düşey çizgileri diğerlerinden daha az belirli ya da daha ince görecektir.

Astigmatizm çok önemli bir göz bozukluğu değildir. Bir göz hekimi gereken gözlüğü vermek suretiyle , bu bozukluğu kolaylıkla giderebilir. Fakat kendi haline bırakılır, düzeltilmeye çalışılmazsa baş ağrılarına ve özellikle bir süre okuduktan sonra görüntülerin bulanıklaşmasına yol açabilir. Astigmatizm için verilen gözlüklerden biri çerçeveden çıktığı takdirde yerine yeniden takılırken camın, aynı açı ile yerleştirilmesine özellikle dikkat edilmelidir. Aksi halde görüşü düzeltmek için verilmiş olan gözlük daha fena bir durum yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.