At Yarışlarının Çeşitleri

               Whatsapp'ta Paylaþ

Bugün batı ülkelerinde yapılan at yarışlarının başlıca türleri şunlardır: düz koşular, engelli koşular, tırıs koşular, araba yarışları.

  1. – Düz koşular: Genellikle, 800 – 4000 metre uzunluktadır. Dörtnal ile koşulur. Yarışlara bu tür biniciliği kendilerine meslek edinmiş kimseler, yani jokeyler girer. Atların bu koşularda taşıyacağı ağırlık (jokey ile eyer), atın cinsiyetine göre, yaşına, koşunun uzunluğuna, mevsime göre, önceden belirlenmiştir. Yarışa katılan atlar, özellikleri bakımından eşit değillerse, bu eşitliği sağlamak amacı ile ayrıca ağırlık eklenir. Bu gibi yarışlara ‘handikaplı yarışlar’ denir. Bu gibi koşularda atın taşıyacağı ağırlık, son koşulardaki durumuna, performansına bakılarak verilir. Bu ağırlık ortalama 45 ile 80 kilo arasında değişir. Bu bakımdan, jokeyler her koşuya katılabilmeleri için, daha çok kısa boylu , ufak tefek, zayıf insanlar arasından seçilir. Dünyanın en ünlü düz koşusu, İngiltere’de, Londra’nın Epsom hipodromunda yapılan Derby koşusudur. Her yılın Haziran ayında yapılan bu koşuda, yalnız üç yaşındaki İngiliz tayları yarıştırılır. Koşunun uzunluğu 2400 metredir. İlk kez 1780 yılında düzenlenmiştir. İlk Derby koşusunu kazanan atın adı Diomed’dir. Yarışa katılan atlar bu 2400 metrelik uzunluğu genellikle 2 dakika 30 saniye gibi bir süre de koşarlar. Hemen her ülkede bu koşunu yerini tutan koşuları düzenlenmiştir. Örnek olarak bizdeki “Gazi Koşusu” İngilizlerin Derby’si değerinde bir koşudur.
  2. – Engelli koşular: Genellikle dayanıklılık  koşularıdır. Pist üzerinde, çit, parmaklık, sulu hendek gibi çeşitli yükseklikte, genişlikte engeller bulunur. Atlar bu engelleri atlayamasalar bile, içinden geçebilirler. Dünya’nın en ünlü engelli yarışlarının başında, ingiltere’deki Liverpool’daki Aintree hipodromunda düzenlene Grand national koşusu gelir. 7200 m. uzunluktaki bu koşuyu atlar genellikle 9 dakika da bitirirler.
  3. – Tırıs koşuları: Bu koşuya katılan atlar yarış boyunca tırıs koşarlar. Dörtnala kalkan atlar koşu dışı sayılır.
  4. – Araba yarışları: Jokeyler “sulkv” adı verilen, lastik kaplı, çift tekerlekli hafif arabalara binerler. Bu yarışlarda da atlar tırıs koşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.