Atomların Yapısı

               Whatsapp'ta Paylaþ

atomlarKimyadaki deneylerimizden elementlerin birbiriyle, daima belirli oranlarda birleştiğini ve bunu değiştirmenin elimizde olmadığını biliyoruz. Bunlar sanki küçük tuğlalardan meydana gelmiş gibi davranırlar; bir elementin bir ya da bir kaç tuğlası diğer elementlerin ancak, bir ya da bir kaç tuğlasıyla birleşir, ama bir tuğlanın parçalarıyla birleşme asla olmaz. Bu küçük tuğlalar atom olarak adlandırılır. Atom bir elementin, bir kimya olayına katılabilen en küçük parçadır.

Atomlar mikroskopla görülmeyecek derece de çok küçüktürler, ama (deniz kıyısındaki her bir kum taneciği milyonlarca atoma sahiptir) gene de atom hakkında geniş bir bilgimiz vardır.

Bir süre atomların pek küçük bilardo topları gibi sert cisimler oldukları sanılırdı, ama şimdi atomun aslında bir boşluk olduğunu biliyoruz. Bu boşluğun merkezine yakın bir yerde  pozitif elektrikle yüklü bir maddecik, çekirdek vardır. Bunun çevresinde tıpkı güneş etrafında gezegenlerin döndüğü gibi dönen, negatif elektrikle yüklü elektron ismini alan cisimler bulunur. Çekirdeğindeki pozitif ve çevresindeki negatif elektrik birbirine eşit olduğu içi, atom, bütün olarak elektrik bakımından nötr’dür. Pozitif ve negatif yükler arasındaki çekim, elektronları çekirdeğe yakınında tutar.

Her elementin atomun da, başka sayıda elektron vardır. En basit element olan hidrojen atomun da bir tek elektron bulunmasına karşılık listenin öteki ucunda uranyumun 92 elektronu vardır.

Atomların çekirdekleri proton ve nötronlardan meydana gelmiştir. Protonlar hidrojen çekirdekleridir. Nötronların kütlesi protonlar kadardır, ama elektrik yükleri yoktur.

Maddeyi meydana getiren atomlar devamlı hareket hali içindedir. Genel olarak, atomların titreşim hızları saniye de 400 metre kadardır. Bu hız sıcaklıkla alakalı bir durumdur. Sıcaklık azaldıkça atomların hızı da azalır. – 273° C de hareket durur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.