Bitki Hastalıkları ve Sebepleri

               Whatsapp'ta Paylaþ
Domates yaprağında oluşmuş bir bitki mantarı.

Domates yaprağında oluşmuş bir bitki mantarı.

Hastalık, bir canlı organizmanın durumunun bozulması olarak tarif edilebilir. Bitki hastalıkları yapanlar arasında bakterileri, mantarları, virüsleri ve zararlı hayvanları sayabiliriz. Bazı hastalıklar ise toprakta bazı metal tuzlarının eksikliğinden ileri gelen gelişme ve çalışma bozukluklarıdır.

Bitkilere zarar veren hayvanlara, örnek olarak patates kurdu ile bitki tırtıllarını gösterebiliriz. Colorado bitiyle sürfeleri patates bitkisinin yapraklarından beslenirler ve bazen bütün patates ürününü mahvederler.

Bakterilerin sebep olduğu bitki hastalıkları daha azdır. Bunlara örnek olarak da hıyar ve armut küflerini, kabak çürüklerini gösterebiliriz. Virüslerin sebep oldukları hastalıklar daha önemlidir. bunların içinde çeşitli yaprak hastalıkları (mesela, patates), ağaç çiçeği gibi bitkilerin bodur kalması ve yaprakların bir çeşit lekelenmesi olan yaprak mozaiki (mesela, tütün mozaiki) sayılabilir.

Mantarlar bir çok bitki hastalıklarına yol açarlar. Bunlara örnek olarak çeşitli pas, sürme ve küf  hastalıklarını verebiliriz. Bunlar buğday, patates, tütün ve benzeri gibi bitkilerde salgınlar meydana getirmeleri bakımından büyük önem taşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.