Bitkiler Arasında Bir Çenekliler

               Whatsapp'ta Paylaþ
Bir çeneklilerden , orkide bitkisi

Bir çeneklilerden , orkide bitkisi

Bir çenekliler bitkilerin embriyosunda yalnız bir tane çenek vardır. Bu bitkilerin yaprakları uzunluğuna ve parlak damarlı, iletim demetleri gövde içerisinde dağılmış durumdadır. Çiçekleri çoğunlukla üç parçalı ya da üçün katları kadardır. Çayır otları, zambaklar, orkideler, zerrinler, süsenler ve palmiyeler bir çenekliler’dendir.

Bunların içinde en kalabalık grubu çayır bitkileri teşkil eder. Bunların çoğu çok senelik bitkilerdendir (yani yıldan yıla yeni yaprak ve çiçekler verirler). Sazlarla yakınlıkları vardır. Genellikle taç ve çanak yaprakları ağırlığı yoktur, çiçekleri küçüktür. Çayır otları hemen her yerde bulunurlar. besin ve hayvan yemi olarak önemleri büyüktür.

Bir çenekliler’in en çok gelişmiş cinsi orkideler olarak bilinir. Bunların bir kısmı toprakta, bir kısmı da ağaç gövdeleri üzerinde yetişir (epifitler). bir kısmı da çürükçül (saprofit) olup çürümüş hayvan ya da bitki artıkları üzerine yetişirler.

Bir çenekli bitkiler bir çok çeşitli ürünler verirler. Bunlar arasında mesela, keten, rafya, kenevir lifleri, hurma ve palmiye yağı başta gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.