Bulut Odaları

               Whatsapp'ta Paylaþ
Sirrus bulutları

Sirrus bulutları

Günümüzde göklerde sık sık gördüğümüz buhar izleri bir hava gemisinin çıkış borusunda yoğunlaşan fazla doymuş su buharından meydana gelir. Uçak görülmeyecek kadar yüksekte olsa bile bazen geçtiği yol, bu buhar izinden anlaşılır. Bu parçacıklar görünmeyecek kadar küçük olmalarına rağmen, bu özellikten iz göstermekte faydalanılır.

Wilson (genişleme) bulut odasının aşağı hareket edebilen bir pistonla, tepesi kapalı camlı bir silindiri vardır. Silindir içindeki hava su buharıyla doymuş haldedir. Bu yüzden birdenbire piston aşağı çekilince hacim genişlediği için soğur ve ” fazla doymuş” hale gelir (yani o sıcaklıkta normal olarak bulundurabileceği su buharından fazlasına sahip olmuş olur). Buhar, kararsız şartlar halinde su halinde yoğunlaşmak ister ama ancak, etrafında damlacıkların toplanabileceği yüklü parçacıklar varsa yoğunlaşabilir. Bir kaç genişlemeden sonra havadaki tozlar gider ve elektronlar ya da alfa zerrecikleri silindire girmedikçe yoğunlaşma olmaz. Wilson bulut odası, radyoaktif maddelerin incelenmesinde kullanılır. Radyoaktif maddelerin saldığı  alfa parçacıkları hava moleküllerini iyonladıkları ve bu iyonlar üzerinde su yoğunlaştığı için, parçacıkların izleri siyah zemin üzerinde görülür.

Genişleme tipindeki bulut odalarının bu işlemden sonra eki hale gelmesi için en aşağı beş saniye ister. Bu sakınca, yayılma tipi bulut odalarında kaldırılmıştır. Su yerine alkol gibi bir sıvı kullanılır. Bunlar, aletin (sıcak tutulan) üst kısmından verilir, soğuk olan alt kısmında yoğunlaşır. Odanın içindeki şartlar tam yüklü parçacıkların izlerini belli edecek damlacıkların meydana gelmesini sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

İzlerin fotoğrafını çekmek için genel olarak bulut odasının üzerine bir fotoğraf makinesi yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.