ÇABUK FOTOĞRAF

               Whatsapp'ta Paylaþ

Hızlı hareket eden makinelerin, mermilerin, düşen cisimlerin vb, hareketini çabuk fotoğraf çekmek süretiyle “dondurmak” mümkündür. Bu, objektif kapağı saniyenin binde birinden kısa bir süre zarfında açılıp kapanabilen fotoğraf makinesiyle çekilebilir. Fakat objektif kapağı bu kadar kısa bir süre içinde açılıp kapandığı için, çok zaman berrak bir fotoğraf çekilmesine imkan vermeyecek kadar az ışık filme ulaşır. Bundan başka, objektifin çok kısa bir süre içinde açılıp kapamasına engel olan mekanik sebeplerde vardır.

Daha iyi bir usul, objektifin açılış hızını yavaşlatarak (hatta karanlık bir odada objektifi açık tutarak) hareket halindeki cisme kısa, parlak bir ışıkla aydınlatmaktır. Bunun için objektif kapağının açılmasıyla yanan flaş ampulleri kullanılabilir. Fakat bunlar ancak bunlar bir kere kullanılıp atıldıkları için elektronik flaşlar tercih edilmektedir.

Kapağın açılmasıyla ancak yanacak şekilde ayarlanacak bir kıvılcım bu işe yeteceği için, teferruatlı flaş sistemlerine mutlaka ihtiyaç yoktur. Bu takdirde açık bırakılabilir ve hareket eden cisim de gereken yere gelince kıvılcım çıkartacak tetiğe dokunacak şekilde ayarlanır.

Kapak hızının yüksek olduğu ve filmin hızla döndüğü özel sinema makineleri kullanılabilir. Film normal hızla oynatıldığı vakit hareket de yavaş olarak görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.