Canlıların ve Bitkilerin Çevre Uyumu

               Whatsapp'ta Paylaþ

Bir bitki ya da hayvanın çevresi, sadece  içinde yaşadığı ortam değildir. İklim, toprak ve öteki hayvanlarla bitkilerin etkileri gibi daha bir çok şeyde çevre kavramına girer. Yılın büyük bir kısmında buzlar ve karlarla kaplı, yazın açan çiçeklerle renkli yosunlar ve likenlerin (ortak yaşar su yosunu ile tel yapıda bir mantarın ortak yaşaması şeklinde ortaya çıkan bitkilerin genel ismine liken denir) hızla büyüdüğü Kuzey Kutup Deniz’ini çevreleyen topraklar, bir çevredir. Bunun tam aksi , yılın büyük bir kısmında Güneş’in ortalığı acımasızca kavurduğu, geceleri dondurucu soğuk olduğu, fakat en kötüsü sudan da mahrum olduğu çöllerdir. Aşağı yukarı her beş yılda bir seller halinde yağmurlar yağar. O vakit bir çok bitkiler (mesela kaktüsler) gelecek yağmura kadar kendilerine yetecek miktarda su depo ederler ve bazı hayvanlar da kaktüsleri yemek suretiyle  su ihtiyaçlarını karşılarlar.

Demek oluyor ki, çevreler de değişmektedir. bazı değişmeler, iklimle ilgili olanlar, mevsimlere bağlıdır. Daha hafif değişmeler de günlüktür.

Hayvanlarla bitkilerin, çevrelerinin ihtiyacına cevap verebilmeleri için özel imkanları olmalıdır. Çöl bitkileri kuraklığa karşı koymak zorundadır ve bunu da çeşitli yollarla sağlarlar. Kaktüslerin çok küçük sadece diken gibi olan yaprakları su kaybını geniş bir şekilde önler. Şişkin gövdeleri sadece su depo etmekle kalmaz, yeşil olduğu için fotosentez yoluyla da besin sağlar. bazı çöl bitkileri yağmurlardan sonra ki bir kaç hafta içinde, kuraklık başlamadan önce, çimlenir, çiçeklenir ve tohum verirler. Tohumlar kuru olabilir ve gelecek yağmurlarla birlikte canlanırlar. Bunun aksine bazı bataklık bitkilerinin çevrelerinde fazla su, az azot bulunur. fakat yaprakları, azot bakımından zengin olan böcekleri yakalayıp sindirebilecek kapanlar halini alırlar.

Hayvanlar çevrelerine uyarlar. Bazı çöl hayvanları çok uzun süre susuzluğa dayanabilirler.

Akciğerli balıklarda yüzeye çıkarak hava yutabildiklerinden, oksijensiz bataklıklarda yaşama imkanı bulabilirler. Her canlı, en iyi şekilde uyduğu için kendi özel çevresinde yaşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.