Cinsel Konularda Çocuğun Ev Terbiyesi

               Whatsapp'ta Paylaþ

Cinsiyet ve cinsel konularda, çocuğun iyi ya da kötü bilgiler edinmesinde, hiç kuşkusuz, ev terbiyesinin büyük rolü vardır. Ana baba, çocuğun cinsel konularla ilgili basit, ama, doğru karşılıklar vermelidir. Böyle yapılırsa, cinsel konular, çocuk için esrarlı, üzerinde uzun boylu durulması gereken bir konu olmaktan çıkar. Ne var ki pek çok ana babanın, bunun tam tersidir ve cinsiyet sorunun çözmekten uzaktır. Bunun başlıca nedeni de, ya kendilerinin bu konularda doğru dürüst bilgilerinin olmaması, ya da görüşlerini nasıl anlatacaklarını bilmemeleridir.

Uzmanların görüşüne göre, erkek, kız, bütün çocuklar, fiziksel ve ruhsal sağlıklarını koruyabilmek için, cinsiyetle ilgili bütün bilimsel gerçekleri öğrenmelidirler. İyi bir eğitim programı uygulanırsa, çocuk, insanoğlunu bütün canlı doğanın normal bir parçası gibi görmeye başlar. Böylece, hem kendini hem karşı cinsten arkadaşını daha iyi anlayabilir, ergenlik (buluğ) çağının sorunlarına karşı da yabancı kalmaz.

Eğitim programları:

İyi bir eğitim programı, çocuğa cinsiyet sorunlarını sistemli bir ilerleme göstererek, alıştıra alıştıra verir. Çocuk, daha pek küçük yaşta, bebeklerin nereden geldiğini sormaya başlar. En iyisi, ona doğruyu söylemektir. Ergenlik çağına girecek çocukları da, vücutlarında oluşacak değişikliklere hazırlıklı bulundurmalıdır. Aynı zamanda karşı cinste de oluşacak değişiklikleri de onlara öğretmelidir. Bu çağa erişmiş çocuklar artık, cinsiyetin heyecan verici yanlarını öğrenmiş olmalı. Karşı cinse duydukları ilginin de normal bir şey olduğunu bilmelidir. Ayrıca, kızlarla erkekler arasında ne gibi eylemlere müsaade edilmeyeceğini, bunun nedeni olan toplum kurallarını da çocuklara öğretmelidirler.

Çocuk cinsel eğitimi nerelerden almalı:

Çocuk hangi yaşta olursa olsun, kendisini şaşırtan sorunlar karşısında kaldı mı, büyüklerinden doğru cevap almak ister. Verilecek cevaplar, çocuğun hem ruh sağlığı hem beden sağlığı bakımından son derece önemlidir. Çocuk merak ettiği soruların karşılığını, uğradığı zorlukların çözümünü annesinden, babasından, öğretmeninden, doktorundan, ya da hasta bakıcısından alabilmelidir.

Çocuk, belirli bir yaşa gelince, sokakta kulağına çalınan bayağı sözlerden, ya da arkadaşlarından duyduklarından, nasıl olsa, cinsiyet üzerinde bir kanı edinecektir. İşte, cinsel eğitimin amacı buna meydan vermeden, çocuğu doğru olarak, bilimsel deyimlerle gerçeği öğretmek bu doğal gelişmeyi açıklamaktır.

Avrupa’da, Amerika’da bu konularla ilgili çeşitli yayımlar yapılmaktadır. Bunları daha çok ana-babalar, bir kısmı da öğretmenler, bir bölümünü de  doğrudan  çocuklar ve gençler için hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.