ÇOKAYAKLILAR (MYRİAPODA

               Whatsapp'ta Paylaþ
Resimde sol tarafta bir kırkayakla yavrusu, sağda ise çıyan ile yavrusu görülüyor.

Resimde sol tarafta bir kırkayakla yavrusu, sağda ise çıyan ile yavrusu görülüyor.

Bu hayvanların vücutları, çoğunda bir ya da iki çift bacak bulunan halkalardan yapılmıştır. Bundan ötürü çokayaklı anlamına gelen myriapoda adı altında toplanırlar. Binlerce türü vardır. Pek çoğu gece hayatı yaşar. Geceleri beslenir, gündüzleri saklanırlar. Çokayaklıların hepsi karada yaşarlar.

Çıyanların vücutları yassı olup her halkada bir çift bacak bulunur ve uçlarındaki kıskaçları zehirlidir. Bunlar etçil ve avcı oldukları için kıskaçlarını avlarını yakalamakta kullanırlar. Boyları, çıplak gözle  ancak görülebilecek dereceden 30 santimetre uzunluğa kadar değişir. Büyükleri bazen kuşlara bile saldırırlar. Fakat çoğu küçük böceklerle beslenirler.

Kırkayaklar, çıyanlardan çok daha yavaş hareket ederler. Vücutları yuvarlakça olup ilk dört halkada ayakları yoktur. Sadece bitki yedikleri için tabii silahlara ihtiyaçları olmaz, fakat kendilerini, çıkardıkları kuvvetli kokulu bir sıvı ile korurlar.

Çıyanlar ve kırkayaklar yumurtlarlar. Yavrular yumurtadan çıktıkları vakit ancak bir kaç çift bacakları vardır. Her değişimden (ekdisis) halkalara çift ayaklar eklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.