CROOKES TÜPÜ NEDİR?

               Whatsapp'ta Paylaþ

TVTÜPÜTelevizyon alıcılarında kullanılan katot ışın tüpleri ile hastanelerde kullanılan x ışın tüplerinin esası bundan yaklaşık yüz yıl önce Sir William Crookes tarafından yapılmış bir alete dayanır.

Bu havasının çoğu alınıp, basıncı çok alçaltılmış bir cam tüptür. Cama iki tel (elektrot) yapıştırılmıştır. Bunların biri uçta (katot) , öteki yan kısımdadır ( anot). Elektrotlar, (bir indüksiyon bobini gibi) yüksek voltaj kaynağına bağlanırlar ve katot negatif, anot ise pozitif olur.

Katot ışınları, düştükleri bazı maddeler üzerinde flüorışıl meydana getiriler. Bunun için, içine türlü flüorışıl maddeler konulmuş bir katot tüpü kullanılır. Katot ışınları etkisiyle tebeşir turuncu, elmas yeşil renkte birer flüorışıl verirler. Bir çok Crookes tüplerinde ışınların yoluna bir alüminyum haç yerleştirilmiştir. Bunun vurdurduğu keskin gölge  katot ışınlarının düz çizgiler halinde yol aldığını gösterir. Tüpün yakınına yerleştirilen bir mıknatıs, ışınların yolunu değiştirerek gölgenin de şeklini bozar. Bu da ışınların elektrik yükü taşıdığını bize ispatlamış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.