Denizlerde Taşıma Araçları

               Whatsapp'ta Paylaþ

Denizlerde yük ve yolcu taşımakta kullanılan araçlardır. Çeşitli büyüklükte deniz taşıtları vardır. Ufak kayıklardan büyük transatlantiklere, çok büyük tankerlere kadar, bütün taşıtlar bu ad altında toplanırlar.

Suyun taşıma gücünü gören eski insanlar, bundan yararlanma yollarını aramışlardı. Denize düşen büyük bir ağaç gövdesi, batmadığı gibi, üzerine oturan bir insanı da taşıyabiliyordu. Daha tarih öncesi çağlarda bile, insanların büyük kütüklerin üzerine binerek, suyun üzerinde yolculuk yapmış olmaları hiçte akla uzak bir düşünce değildir.

Yalnız, bir ağaç gövdesi ne denli büyük olursa olsun, belirli sayıdan çok insanı taşıyamıyordu. Üstelik, istenilen yere doğru götürülmesi hayli zor oluyordu. İlk insanlar, bir kaç ağacı, yan yana getirerek, kalın sarmaşıklarla birbirine bağladılar. böylelikle, ilk salı da meydana getirmiş oldular. Ancak, uzun değneklerle suyun dibine dayanarak, salı yönetmek zor oluyordu. Üstelik, içeriye su giriyordu ki, bu da, salı yönetme işini büsbütün zorlaştırıyordu.  Çevresi kalkık, ortası çukur, içine su girmeyen bir sal yapılsa, çok daha iyi olacaktı. Böylece, insanlar, iri bir kütüğün ortasını oyup, boşalttılar; dolayısıyla daha güvenli bir deniz taşıtı elde etmiş oluyordu. Deniz taşıtları tarihinin, en azından uygarlık tarihi kadar eskidir, denilebilir. İşte, bu taşıtın yapılmasıyla deniz taşıtlarının tarihi de başlamış oldu. Bu konu da ilk adımı atanın Akdenizliler olduğu sanılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.