Denizlerin İnsan İçin Faydaları

               Whatsapp'ta Paylaþ

deniz de balıklarEngin denizler, çağlar boyunca, insanları birbirinden ayıran en büyük engel olagelmiş, ana karalardaki insanlar bu yüzden birbirlerinden habersiz yaşamışlardır.

Zamanla, denizlerde yolculuk etmenin çareleri bulundu. Öyle ki, deniz yolu insanlara kara yolundan çok daha elverişli hale geldi. Okyanuslar, ilk seferden sonra, gün geçtikçe daha büyük bir hızla aşılmaya başlandı.

1818 yılından sonra, buharlı gemiler işlemeye başladı. Atlas Okyanus’unun aşılması 20 gün gibi kısacık bir süreye indirildi. Bugünün büyük transatlantikleri, bu muazzam denizi, dört günden daha kısa bir zamanda geçebiliyorlar. Eski Dünya, ile yeni Dünyayı ayıran, Atlas Okyanus’unun üzerinden ilk kez uçakla geçen Charles Lindberg, bu uzaklığı 33 saatte aşabilmişti. Bugün, aynı uzaklık, uçakla bir kaç saat içerisinde alınabiliyor.

Denizler, çok eski zamanlardan beri, insanların en büyük besin kaynağı olagelmiştir. Kıyılarda oturan insanlar, denizde yaşayan canlılarla beslenirler. Kıyıdan uzak oturanlar da, dondurularak, ya da tuzlanarak sevk edilen balıklardan yararlanırlar. Dolayısıyla, çok sayıda insan geçimini balıkçılıkla sağlamaktadır.

Denizlerden yalnız besin maddesi değil, İyotla magnezyum bunların en başında yer alan minerallerdir. denizlerde yetişen yosunlardan da, gübre olarak yararlanılır. tropikal sularda da sünger yetişir. İstiridyelerden inci çıkar. Balinaların yağından, etinden faydalanılır. Denizlerin yararları, saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.