ELEKTRİK AMPULLERİ

               Whatsapp'ta Paylaþ

İnce bir telden geçen elektrik akımı ısı meydana getirir. Bir elektrik ampulünün teli 3000°C’ye kadar ısınarak akkor haline getirir.

Bir elektrik teline verilen enerjinin büyük bir kısmı ısıya dönüşür. Ancak bu enerjinin onda biri ışık vermekte kullanılır.

Gaz doldurulmuş elektrik ampulleri:

İlk yapılan elektrik ampullerinde karbonize edilmiş iplikten flamanlar (teller) kullanılırdı. Havada karbonla oksijen birbirlerini etkilediklerinden flaman, havası boşaltılmış bir cam ampul içerisine yerleştirilirdi. Tungsten (Wolfram) flamanı karbondan daha dayanıklı çıktı ve daha fazla sıcaklık verdi. Bununla beraber tungsten flamanlarının ömrü sınırlıdır. Bununda zayıf tarafı, oksitleşmemesine rağmen metalin buharlaşmasıdır. Tungsten telleri 3000°C’de atomları çok şiddetle titreştiği için yüzeyden kopuyordu. Eğer flamanın etrafı gaz molekülleriyle doldurulursa atomlar çok kolay kurtulamaz. Tabi ki burada gaz, tungsten kimyevi bir birleşme yapmamalıdır. Bunun için ampul sabit karbon gazıyla doldurulur.

Flaman, ortlalam 60 cm. boyunda bir tel sargıdır. Bu tel, ampulun göbeğine tutturulmuştur. Bazı lambalarda ampulün iç yüzü buzlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.