Fotoğraf Makinesi

               Whatsapp'ta Paylaþ
35 milimetrelik bir fotoğraf makinesi. Küçük resimlerde kapak mekanizması (solda) ve merceğin açılıp kapatılması (sağda) gösteriliyor

35 milimetrelik bir fotoğraf makinesi. Küçük resimlerde kapak mekanizması (solda) ve merceğin açılıp kapatılması (sağda) gösteriliyor

Fotoğraf makinesi esasında ışık geçirmeyen fakat, ön kısmında ışık alanlarını alıp arkadaki duyarlı bir film üzerine düşüren bir merceği bulunan karanlık bir kutudur. Bir kapak (optüratör) i ışığın ancak saniyenin bölümleri kadar kutuya girmesini sağlar. Bu devir değiştirilebilir: Öyle ki, özel resimler için bir kaç dakikalık bir süreyle kapak açık tutulabileceği gibi, hareket eden eşyanın resmi alınırken de çok kısa bir poz süresi verdirilebilir.

Mercek açıklığının büyüklüğü de kontrol edilebilir. Mercek, parlak ışıkta kısılan ve ışık az olduğu zaman genişleyen insan göz bebeğine çok benzer. Mercek açıklığının büyüklüğü f sayısı olarak gösterilir. Bu da odak uzaklığının merceğin ışık ile temas eden kısmının çapına bölünmesiyle bulunur. Böylece f 2,8  çok miktarda ışığın filme ulaşmasına izin veren geniş bir açıklığı,  f 22  gibi büyük bir sayı ise açıklığın hemen hemen tamamen kapalı bulunduğunu belirtir. Bu açıklığı değiştirmek resmin büyüklük ve küçüklüğüne etki yapmaz.

En basit makineler hariç, bütün fotoğraf makinelerinde kapağın açılıp kapanma süresi değiştirilebilir, ayarlanabilir. Kapak mekanizması genel olarak mercek yakınına konmuş üç madeni yapraktan meydana gelmiştir. Bu yapraklar yaylı dır ve kapak düğmesine basılınca süratle içeri ve dışarı hareket ederler. Hareket ettirici yayın gerilimini artırmak süretiyle daha kısa bir poz süresi verilir. Resimdeki fotoğraf makinesinin ön halkası üzerindeki 100 sayısı kapağın saniyenin % 1’i  süresince açılıp kapanacak şekilde ayarlandığını belirtir.

Film üzerinde net bir görüntü sağlayabilecek şekilde fotoğraf makinesinin ayarlanması da gereklidir. Çok zaman objektif, yakındaki ya da uzaktaki göre filme yaklaştırılıp uzaklaştırılabilecek şeklide döndürülüp ayarlanabilir. makine gerekli şekilde ayarlanıncaya kadar telemetre üzerinde görüntünün bir kısmı çifte çizgili görünecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.