Johann Sebastian Bach Kimdir

               Whatsapp'ta Paylaþ

bach sebastianBach, (1685 – 1750)

Müzik sanatına büyük hizmetlerde bulunmuş, ölümsüz eserler vermiş bir sanatçıdır. Bütün kuşakları müzik alanında ad bırakmış bir ailenin çocuğudur. 21 Mart 1685’te Almanya’nın Eisenach şehrinde dünyaya geldi. Sanatıyla ilgili ilk bilgileri, Ohdruf’ta orgculuk yapan ağabeyi Johann Cristoph bach’tan aldı. 1700 yılında Lüneburg Michaelis müzesi okuluna gitmeye başladı. Burada, çağın ünlü müzikçilerinden George  Bohm’ün öğrencisi oldu. Okuldan ayrıldıktan sonra, Hamburg Celle şehirlerinde orgcu, orkestra üyesi olarak çalıştı; üstüne yetenğiyle dikkatleri üzerine çekmekte gecikmedi.

1703 yılında, iki ay kadar Weimar saray orkestrasında kemancılık yaptı; sonra Arnstadt’ta orgcu olarak görev yaptı. 1705 yılında Lübeck’ kadar yayan yürüyerek, İskandinavyalı org ustası Buxtehude’yi dinledi, öğütlerden yararlandı. 1701 yılında Mühlhausen’e geldi. Ertesi yıl Weimar’a dönerek saray orgculuğuna başladı . 1714 – 1717 yılı sonlarında, Köthen sarayının orkestra şefliğine atandı.

1723’te «Kantor» ünvanıyla, Lipzig’deki ünlü Thomas Başmüzikçiliğine ayrıca üniversite müzik yöneticiliğine getirildi. Ancak, burada kendisini çekemeyenler ona türlü güçlükler çıkardı. Üniversite rektörü Ernestie ile de anlaşamıyordu. Buna rağmen bu şerefli göreve ölünceye kadar devam etmekten geri kalmadı; sayısız öğrenci yetiştirdi, ölmez eserler verdi. Artın ünü bütün Almanya’yı hatta Avrupayı kasıp kavuruyordu. 1747 yılında, Prusya kralı Büyük Frederick’in çağrısı üzerine Berlin’e giderek, Potsdam’da konserler verdi.

Bach, hayatının son yıllarında ağır bir göz hastalığına tutularak kör olmuştur. Ailesine bağlı son derece dürüst bir sanatçıydı. iki kez evlenmiştir. ilk eşi Maria Barbara’dır. Maria 1720 yılında ölünce yine bir müzikçinin kızı olan Anna Magdelena’yla evlenmişti, her iki eşinden de, onbir oğlu, dokuz kızı oldu. Yirmi çocuğundan  onbiri küçük yaşta öldü; yalnız beş oğluyla, dört kızı hayatta kalabildi. Bunlardan erkeklerin tümü müzik tarihinde ad bırakmış oldular.

Bach’ın Sanatsal yönü

Bach’ın sanat tarihindeki yeri, iki önemli üslubun birleştiği bir kavşak noktasındadır. Bach, sanatında eski çok sesli müzikle, o çağlarda İtalya’dan yayılan ve armoniye dayanan yeni bir akımı çok ustaca kaynaştırmıştır. Eserleri “Kontrapuan” tekniğiyle, keskin, bilinçli mantığa dayanan ses kalıplarının bir araya gelmesiyle oluşmuş şaheserlerdir. Bach’ın attığı bu temeller, geleceğin müziğini hazırlamış, beethofen’e sonra da daha ötelere kadar uzanmıştır. bach’ın sözle sesi o güne kadar görülmemiş bir zerafetle bağdaştırmış ruh gücünü, esin zenginliğini yansıtan müzikli şiirler halinde sunmayı başarmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.