Müslümanlık ve Kadın

               Whatsapp'ta Paylaþ

Batı Dünyasındaki yanlış inanışlarının aksine Müslümanlık kadına, erkeğe eşit bir yer verir.

«Erkek olsun, kadın olsun; hepiniz birbirinizden olduğunuz için çalışan hiç bir kimsenin sayini ve amelini heba etmem.» (Ali İmran Suresi, 194. ayet).

«Erkek veya kadın olsun, her kim mümin olur da iyi işler yaparsa, Bunlar Cennete girerler ve zerre kadar gadre uğramazlar.» (Nisa Suresi, 123).

«Erkek olsun kadın olsun; her kim mümin olduğu halde yararlı işler işlerse, muhakkak onlar en iyi, en mesut hayatı yaşatır, onlara işledikleri güzel işlere karşı mükafat veririz.» (Nahl Suresi, 97. ayet).

Buradan aldığımız ayetler Kur’an’ın erkekten bahsederken kadını da beraber andığını açık olarak gösteren delillerden sadece bir kaç tanesidir.

Kur’an’a göre Allah nazarında erkek ile kadını arasında her hangi bir fark yoktur. Kadınlarda çalışabilir; mal, mülk sahibi olabilir ve manevi bakımdan erkekle aynı seviyede olmaması için hiç bir gerekçe yoktur.

Hz. Muhammed’in: «Cennet anaların ayaklarının altındadır». «Anamız ile babamız ikisi birden çağırırlarsa ananıza koşunuz» hadislerde de İslam‘ın kadına verdiği değerin büyüklüğünü göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.