Osmanlı Devri Hayatından Garip Olaylar

               Whatsapp'ta Paylaþ

Çekirgelere Emirname:

Türk tarih Kurumunun «Belleten»inde yayınlanmış bir belgeden öğrenildiğine göre bir kadı 1788 yılında, halkın şikayeti üzerine çekirgelere emirname yayınlamıştır. Bu garip emirnamede şunlar yazılıdır:

«Ey çekirge olan kuşlar, siz ki Allah’ın nebatatını yemek suretiyle zararlı olmaktasınız. Halk bu yüzden sizden şikayetçi olduğu için bu mektup gönderildi. Aldığınızda aklınızı başınıza toplayıp bir daha böyle zararlar yapmayınız.; yaparsanız, sizi Allah’a havale ederim.»

 

«Kolonya Necasettir»

Numan adlı bir vatandaş, kolonya ve lavanta kullanımının şer’an caiz olup olmadığını Meşihat Dairesinden yazılı olarak sormuş, kendisine şu cevap verilmiştir: «Lavanta ve kolonya ve bunların emsalinde ispirto denilen madde vardır. İspirtodan da şarap yapılır. Onun için bir nevi ıtriyatın olup alınıp satılması ve kullanılması şer’an caiz değildir. Aynı zamanda bunlar necasetten sayıldığı için namaz kılanın vücudunda, elbisesinde ya da namaz kıldığı yerde o namazın iadesi lazım gelir.»

 

Kadı Rolü Yasak:

1921 yılı Şubat ayının 20. günü Kütahya Kızılay şubesi bir müsamere tertip ediyor. Bu müsamere de oynanacak piyeste kadı rolü vardır. Halktan biri İstanbul Fetva Emirliği’ne şöyle bir haber gönderiyor: «Bura Hilaliahmer mümessil, içinde kadı rolü de bulunan bir piyeste sahnede maskaralıklar yaptırdı.»

İstanbul Fetva Emirliğinden gelen ve aslı arşivlerimizde bulunan cevapta şöyle deniliyor :

«İşbu arzuhal mütalaa olundu. Maskaralık eden mümessile orada hazır bulunup bu maskaralıklara bilaihtiyar gülen ve onu alkışlayan Müslümanlara iman ve nikah tazelemek lazım olur.»

(Belleten)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.