Pusula Ne Zaman Bulundu

               Whatsapp'ta Paylaþ

Çinliler, M.Ö. 1000 yıllarında bile, pusulayı biliyorlardı. Araplarda onlardan öğrenerek pusulayı kimi yerlerde kullanmaya başlamışlardı. Avrupalılar ise pusulayla ancak Haçlı seferlerinde Araplar’dan görüp öğrendiler. Böylece, pusula yardımıyla uzak denizlere açılabilmek ve yeni keşifler yapmak için şartlar elverişli hale gelmişti.

Yalnız, İskandinav kavimlerinden olan Vikingler’in, pusulayı daha önce bildikleri sanılmaktadır. Çünkü, sanıldığına göre Vikingler, 1000 yıllarında «Darkkar» dedikleri önleri yüksek tekneleriyle, Amerika’ya kadar gitmişlerdir. Bu tekneler, 20 m. kadar uzunluktaydı; bir güverte ile kaplıydılar. Dörtköşe yelkenleriyle, saatte 10. mil kadar yol alabiliyorlardı. Kuzey ülkelerinde, gökyüzü çok sislidir. Dolayısıyla,Vikingler’in, yıldızlara bakıp, seyahat etmeleri ve yönlerin bulmuş olmaları düşünülemez. İşte bu nedenle de, pusulayı çok daha önceleri öğrenmiş oldukları akla gelebilir.

Golluler de, nehirlerde olduğu gibi, denizlerde de,  altı düz teknelerle uzun yolculuklara çıkmışlardır. Bu teknelerde yelken ve çapa  kullanılmıştı. Orta çağda, Portekizliler, Venedikliler, Cenovalılar, İspanyollar da, gemi yapma alanında hayli ilerlemişlerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.