Tarımda Adana’nın Önemi

               Whatsapp'ta Paylaþ
Adana'da tsrihi Taşköprü.

Adana’da tsrihi Taşköprü.

Yurdumuzun en zengin pamuk, buğday, sebze, meyve, kaynağı:

Tarım — Adana’nın belli başlı ürünü, aynı zamanda da en büyük gelir kaynağı pamuktur. Bundan dolayı, Çukurova’ya Türkiye’nin Mısır’ı bile derler. Şair Omeros, bir şiirinde buradan söz  «Altın Ova» diye söz etmiştir. Pamuk ekimi her yıl daha da artmaktadır.Seyhan Barajının sulama kanalları tamamlanması ile birlikte daha da artmıştır. Pamuktan sonra en çok yetiştirilen ürünler sırasıyla, buğday, turunçgiller, sebze, meyve, şeker kamışı, baklagillerdir. Ankara, İstanbul’dan başka, hemen bütün Doğu ve İç Anadolu şehirlerinin turfanda meyve, sebze ihtiyacını Çukurova karşılar.

Tarım baştan başa makineleşmiştir. Kuzey’deki Toros Dağlarından bol kereste elde edilir. Kesilen keresteler, Seyhan, Ceyhan Irmağı’na atılarak, suyun akıntısıyla istenen yere taşınır. Ovanın geniş otlaklarında her tür hayvan yetiştirilir.

Tarımın Ekonomiye olan katkıları:

Adana ili, ekonomik yönden, Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biridir. Toprağı bir servet kaynağıdır, verimlidir, pamuk, turunçgiller, turfanda sebze, meyve gibi çok para getirir, tarıma elverişlidir. Adana’nın kuzeyinde kurulan Seyhan Barajının Adana ili ekonomisine katkısı büyüktür. Çukurova’da çalışmak için, her yıl uzak yakın pek çok ilden 50-60 bin kadar işçi gelir. Bunlar yaz boyunca pamuk, buğday tarlalarında çalışırlar. Adana aynı zamanda bir sanayi bölgesidir. Burada büyük dokuma fabrikaları,  un, bitkisel yağ fabrikaları çırçır fabrikaları kurulmuştur. Adana ürünlerini bütün Türkiye’ye gönderdiği gibi, Avrupa’ya da ihracat yapar.

Çukurova’yı Ankara İstanbul gibi önemli şehirlere bağlayan demiryolları devlet şoseleri Adana’dan geçer. Adana’da birde hava alanı vardır. Buradan Ankara, İstanbul, İzmir gibi merkezlere, ayrıca Beyrut Lefkoşa, Telaviv’e, bazı Avrupa ülkelerine, Hac mevsiminde Cidde hava limanlarına uçak sefer düzenlenir. Güneyindeki Karataş iskelesiyle İskenderun’un, Mersin limanları da Adana’nın denizle bağlantısını sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.