Web sitelerine makale nasıl yazılmalı

               Whatsapp'ta Paylaþ

Arkadaşlar bu konu hakkında pek çok bilgi kirliliği olduğu için sizlerle bildiklerimi paylaşmak istedim. Makale nasıl yazılmalı, imla kurallarının önemi nedir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmeliyim; bu konu hakkında kesin bir bilgiyi henüz ben bulamadım. Anlatılan ve yazılan şey çok, ama ne kadarı doğru veya yanlış  bilemiyorum.  Ben sadece edindiğim tecrübelerden yola çıkarak sizlere anlatmaya çalışacağım.

İlk önce şunu bilmelisiniz ki, sanal alemde bu konular hakkında binlerce yazı, makale bulabilirsiniz. Öyle güzel anlatıyorlar ki sanırsınız bu işi çok iyi biliyor ve hemen uygulamaya geçmeye çalışırsınız. Sakın ha “kelin merhemi olsa başına sürer” ata sözünü unutmayın. Yaptığınız araştırmalar neticesinde, sizlere önerilerde bulunan kişilerin ya da web sitelerin hemen bir analizini yapın. Bakalım kendisi google aramalarında kaçıncı sırada yer alıyor. Öyle ya! çok iyi biliyorsa 1. sayfada çıkması gerekir.

Eğer yeni bir web sitesi kurdunuzsa, arama motorlarına bağlantı ayarlarını da yaptınız farzediyorum. Yapmanız gereken özgün içerikler eklemek olacaktır. Dikkat!! sakın ha kopya içerik eklemeyin. Makaleniz sitenizle uyumlu olmalı, abartıya kaçmadan ilk günler için iki veya üç konu yeterli olacaktır. Makalenizin güzel bir başlıkta olması önerilir. Giriş parağrafı sonra konu ve en sonra da çıkış parağrafı olarak üç bölümde yazınız. İmla kurallarına mutlak suretle uyunuz. Unutmayınız ki arama motorları Türkçe’yi bir çoğumuzdan iyi biliyor. Kelime sayısına gelince, benim gözlemlediğim en az 150 olmalı, işlediğiniz konuya göre artırmalısınız. Hedef kelimelerinizi seçip, örneğin makale yazmak, gibi rengini koyultun ya da kırmızı yapın ki arama motorlarının dikkatini çeksin. Daha sonra etiketlerinizi de makalenizdeki hedef kelimelerinizden seçiniz. Bir adet resim görsel açıdan faydalı olacaktır. Fakat mümkünse o da özgün yani sizin çektiğiniz bir resim olsun. Artık makalemizi yazdık ve yayınladık, en son işlem olarak da bunu sosyal mecralarda paylaşmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.