Camgöz Balığı

               Whatsapp'ta Paylaþ

camgözKöpek balığının bir cinsidir.  Camgöz balığı sıcak denizlerden soğuk denizlere kadar,  kıyıya yakın bütün bölgelerinde bulunur. Suların 200 metre derinliklerine kadar yaşar. Gözü, açık yeşildir, cam gibi de parlar. Bundan dolayı da, bu balığa “camgöz” adı verilmiştir.

Bu balığın, asıl camgöz diye bilinen cinsinden başka, iki çeşidi daha vardır. Bunlardan, sırtı boz renkli olanına “boz camgöz” adı verilmiştir. Balığın üst tarafında bulunan  yüzgeçlerinin ön tarafında çok sert ve kalın  birer dikeni andıran çıkıntısı bulunan cinsine ise ” mahmuzlu camgöz” adı verilir.

Camgöz balıkları yurdumuz sularında da yaşarlar. Uzunlukları 1 – 2 metre arasında değişir. Ancak, boz camgözlerin 4 metre kadar olanına da rastlanmıştır. Camgözlerin de boz camgözün de derisi zımpara gibidir. Mahmuzlu camgözlerin dişleri ise pek keskindir. Bu sayede, ağa düşmüş balıkları yemek için, ağları bile korkusuzca parçalarlar. Mahmuzlu camgöz, yakalanınca, sudan çıkarılana kadar yaylanır ve mahmuzu ile düşmanına vurmaya çalışır. Bu durum balıkçılar için hayli tehlikelidir.

Camgözün başlıca besini, küçük balıklar ve derinlerde yaşayan omurgasız hayvanlardır. Gebelik süresi bir yıl kadar sürer. Yavrulama mevsimi ise, İlkbahar ve Yaz aylarıdır. Dişi camgöz, bir defada 25 kadar yavru yapabilir.

2 Comments

  1. dikkat ederseniz balıkçılar için bile tehlikeli olduğu yazıyor ve etobur olduğu belirtilmiş.

  2. en önemli bilgiyi vermemişsiniz insana saldırırmı tehlikelimi keskin dişleri varmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.