Elektrikli Göz

               Whatsapp'ta Paylaþ

Elektrikli göz hangi işlerde kullanılır

Otomobil yaklaşırken kendiliğinden garaj kapılarını açmak gibi dahiyane aletlerin yapısının temelini teşkil eden foto elektrikli bir pildir. Bu “göz” selenyumla sıvanmış bir diskten ibarettir. Bunun etrafı ışığı geçirecek kadar inceltilmiş metalik bir zarla kaplanmıştır. Işık selenyum üzerine düştüğü zaman selenyumun yüzeyinden elektronlar çıkarak metalik zara girer. Hareket halindeki bu elektronlar ışığın şiddeti ile değişik şiddette çok zayıf elektrik akımları meydana getirirler.

Burada meydana gelen akım, garaj kapılarını açacak kuvvette olmasın rağmen şalter denen çok hassas bir elektrik anahtarını çalıştırabilir. Bu elektrik akımıyla çalışan şalter çok daha kuvvetli bir elektrik dev resinin yolunu açar ve bu kuvvetli akım kapıları açabilecek güçte bir elektromıknatıs  görevini yapabilir.

Elektrikli “göz”ler hırsız zillerini çalmakta kullanılır. Burada bir ışık oku selenyumun yüzeyinde sürekli şekilde parıldar. Eğer hırsız bu ışığı kesecek şekilde geçecek olursa “göz” tarafından üretilen elektrik akımında ani bir kesinti olur. bu kesinti derhal alarmın zilinin anahtarını açmak suretiyle akımı keser. Aynı sistem bir noktadan gelip geçen insanları saymak için de kullanılır. Çünkü her geçen insan ışığı ayrı ayrı kesmektedir. bu anda şalter mekanik ya da elektronik bir sayacı işletir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.