Denizlerde Yaşam Biçimi

               Whatsapp'ta Paylaþ

deniz canlılarıDenizlerde, hem hayvanlar, hem de bitkiler yaşar. Deniz canlıları arasında, yalnız sığ sularda yaşayabilenler olduğu gibi, derin denizlerde yaşayanlar türler de vardır. Deniz bitkileri ise, yalnız sığ ve kıyıya yakın sularda yaşarlar. Çünkü, büyüyebilmek için, güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı da, 400 metreden daha derin denizlerde, bitki yetişmez. Çünkü, güneş ışınları belirli bir mesafeden ileri gidemez, o nedenle derin sularda bitki yaşamaz..

Denizlerde yaşayan hayvanların boyları çok değişiktir. Kimisinin ancak mikroskopla görülmesine karşılık, balina gibi, boyu 25, 30 metreyi bulan çok büyük deniz hayvanları da vardır.

Denizlerde yaşayan hayvanların hepsi balık değildir. Salyangoz, midye, ıstakoz gibi canlılar da vardır. Deniz kaplumbağaları sürüngen türler arasında gösterilir. Balina, fok, mors gibi hayvan türleri ise, memelidir. Balıklar da, soğuk kanlı hayvanlardır; yumurtlayarak ürerler. Büyük balıklar genel olarak küçük balıklarla beslenirler. Küçük balıklar ise, bitkileri yerler, böylece, bütün deniz canlılarının hayatı, bitkiye dayanabilir denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.