Gayzer Nedir Nerede Çok Olur

               Whatsapp'ta Paylaþ
Yellowstone milli parkında bir gayzer görüntüsü.

Yellowstone milli parkında bir gayzer görüntüsü.

Bunlar, yer altından fışkıran sıcak su sütunlarıdır. Düzenli aralıklarla fışkırırlar. Amerika’da Yellowstone milli parkındaki gayzer, her 66 dakikada bir su atarak turistleri başına toplamaktadır. Fıişkırttığı su sütununun yüksekliği 50 metreyi bulmaktadır. Bir gayzer, kızgın lav yerine sıcak su fışkırtan bir volkandan başka bir şey değildir.

Sıcak buharın meydana gelmesi, yer altı boşluklarındaki su birikintilerinin volkanik özellikteki kızgın kayalar tarafından ısıtılmasıdır. Sular çok yüksek ısıya kadar ısıtıldığı vakit kaynamaya ve buharlaşmaya başlar (çünkü suyun kaynama noktası basınçla artar) ve yeryüzüne yükselir. Kaynar su yukarı yükseldikçe, üzerindeki basınç azalarak yüksek dereceye kadar ısınmış olduğundan hacmi birden genişler ve buharlaşarak yeryüzünde bulduğu bir çatlaktan dışarıya fışkırır. hava ile temas edip soğuyan su, topraktaki çatlaklardan sızarak tekrar yeraltı göllerinde toplanır ve aynı işlem böylece sürüp gider.

Gayzer kelimesi İzlanda Adasında jeolojik olayların en eskilerinden olduğu bilinen Büyük Gayzer (Great Geysir) den gelmektedir. bir çok yerlerde görülen sıcak su kaynakları ve sıcak çamurlar gayzerlere benzerlerse de buhar halinde fışkırmazlar. Bütün bunların hepsi volkanik bölgelere yakın olan yerlerde görülürler. İzlanda’da 1500’den fazla sıcak kaynak vardır. İzlanda’nın başkenti Reykjavik yakınlarındaki bir kaç kaynak, verdiği kaynar sularla şehirde tabi kalorifer olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.