Mars’ta Metan Gazı Bulundu

               Whatsapp'ta Paylaþ
Merak mars'ta

Merak mars’ta

Mars gezegeninde metan gazına rastlandı. 6 Ağustos 2012 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (N.A.S.A) tarafından Mars’a indirilen Curiosity (merak) adlı robot yine bir ilke imza attı. Daha önce Mars gezegeninde indiği yerin eski bir göl yatağı olduğunu ispat eden  Merak şimdi de gezegende metan gazı olduğunu keşfetti. Bu keşif ile Mars gezegeninde daha önce yaşam olma ihtimali de iyice kuvvetlenmiş oldu.

Amerikan Uzay ve Havacılık dairesinin Curiosity (Merak) robotu ile  gezegende daha önce oluşmuş olabilecek hayat izlerini bundan sonra da aramaya devam edecek ya da gelecekte oluşabilecek yaşam kalıntılarını bulabilmek için yüzeyde sondaj çalışmalarını sürdürecek. Bu çalışmalar insanlığın gelecekte Güneş sistemi dışında da yaşam izlerini araması için bir basamak olacak.

Merak adlı robot aynı zamanda Mars’a yapılacak insanlı uçuşlara da öncülük edecek. Bugün değil, fakat bundan belki 500 belki de 1 milyar yıl önce de bu kızıl gezegende canlılar yaşamış olabilir eğer böyle bir kanıt bulabilirse bilim adamları evreni keşfetme konusunda çok daha büyük adımların öncülüğünü yapmış olacak merak sayesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.