Molekül Teorisi

               Whatsapp'ta Paylaþ

Bütün cisimler moleküllerden meydan gelir. Gaz ve sıvılarda moleküller serbesttir ve hareket edebilir. Bu durum “Brown hareketleri” ile tespit edilmiştir. (Robert Brown ilk kez 1827 tarihinde, bulanık sıvılarda, küçük cisimlerin değişik bir biçimde hareket ettiklerini görmüş, moleküllerin hareketlerine bu yüzden Brown hareketleri denmiştir). bir gaz ya da sıvıda bulunan küçücük tozlar, mikroskop altında incelenirse, bunların, kendilerine özgü silkintili bir takım hareket yaptıkları görülür ki bu, moleküllerin çarpışmasıdır.

Gaz molekülleri çok hızlı hareket eder; bunun sonucunda, gazın, içinde bulunduğu kabın çeperi, sürekli olarak molekül bombardımanına uğrar. Gazın basıncı, bu bombardımandan meydana gelir.

Gazlarda, moleküllerin birbirini çekme kuvveti çok azdır; çünkü moleküller çok dağınıktır. Ama, sıvılarda moleküller yavaş hareketlidir ve çekme kuvveti, onların birbirine değmesini sağlar. Bir sıvının yüzeyindeki moleküllerin çekme kuvveti o yüzeyi en küçük bir alana sığdıracak yöndedir.

Bir sıvı, yüksek enerjili moleküller yüzeyden koptuğu zaman buharlaşırlar. Bu yüzden geride kalan moleküllerin enerjisi biraz azalmış olur. Bir molekülün enerjisi sıcaklığa dayandığından, buharlaşma sırasında soğuma meydana gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.