PERİSKOP

               Whatsapp'ta Paylaþ
Resimde bir periskop çizimi gösteriliyor

Resimde bir periskop çizimi gösteriliyor

Denizaltılarda, suyun üzerine çıkartılarak dışarısını gözlemeye yarayan optik bir alettir. Işınları toplayan merceklerden, bu ışınları yansıtan prizmalardan meydana gelmiştir. Bütün bunlar uzun bir tüp içine yerleştirilmiştir.

Denizaltı daldığı zaman suyun üzerini görmek için periskopun objektifini suyun üzerine çıkarır. Prizmaya çarpan ışınlar yansıyarak tüp boyunca aşağı doğru iner, burada bazı mercek sistemlerinden, prizmalardan geçerek bir ekran üzerinde toplanırlar. Okülere yaklaşıp da buradan içeriye bakınca, suyun dışındaki herhangi bir şeyi görmek mümkün olur. Denizaltı, periskop tüpünün uzunluğundan daha derine dalarsa, bu aletten faydalanamaz.

Periskopu ekseni etrafında çevirerek 360°lik bir dönüş yapmak mümkündür. Periskop denizaltılar için ancak gündüzleri faydalı olan bir alettir. Bununla beraber ikinci Dünya Savaşı sırasında kızılötesi ışınlardan faydalanarak geceleri de kullanılabilen periskoplar yapılmıştır.

periskop, denizaltı gemilerinde olduğu gibi, kara savaşlarında da, siperlerde, tanklarda kullanılır. Bunların donanımı ayrı olmakla birlikte, gene prizmalar düzenine dayanır. Kara savaşlarında, bir tepenin ardını görebilmek, tümseklerin ilerisini gözleyebilmek için, periskoplardan faydalanılır.

öte yandan, 2. Dünya Savaşı’nda, denizaltıların uçaklara karşı savunmasında, görüş açısı çok geniş periskoplar yapılmış, bunlarla bütün gökyüzünü çepçevre taramak mümkün olmuştur. Ayrıca, periskoplara eklenen yeni aletlerle, görülen düşman hedefinin uzaklığı da inceden inceye hesaplanmakta, böylece tam isabet yapılabilecek atışlar yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.