Başlıca Gemi Tipleri

               Whatsapp'ta Paylaþ

Transatlantik. — yolcu gemilerinin en büyüğü ve en hızlısıdır. Tonilotoları, çok kez, 25.000’in üzerindedir. Hızları da, saatte 25- 30 mil kadardır. Yolcuların rahat  seyahat etmeleri için, her türlü konfor düşünülerek yapılmışlardır.

Yolcu gemileri. — hem yolcu, hem yük taşıyabilen gemilerdir. Hızları saatte 15 mil, ya da daha yukarıdadır. Tonilotoları da 10.000 ton kadardır. Yurdumuzda, iç ve dış hatlarda çalışan yolcu gemileri bu tiptendir.

Şilepler. — yalnız yük taşımak üzere yapılmış gemilerdir. Tonilotoları , çoğunlukla, 5.000’den başalar. Hızları da 14 mil kadardır. mal yüklemek, boşaltmak için güçlü vinçleri vardır.

Tanker.— Akaryakıt taşımak için yapılmış tankerlerdir. Özel bir biçimleri, akaryakıt koymak için sarnıç biçiminde ambarları vardır.

Bunlardan, başka, özel amaçlar için yapılmış gemilerde bulunur. «Tarak dubaları» sığ yerlerdeki çamuru temizler; «römorkörler» büyük gemileri liman girip çıkarken çekmeye yarar; «buzkıran gemiler» soğuk denizlerdeki, buzları parçalamakta kullanılır. Ayrıca ölçü ve harita gemileri, trenleri taşıyan feribotlar, otomobilleri, arabaları taşıyan araba vapurları gibi çeşitli deniz taşıtları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.