CIVA BUHARLI LAMBALAR

               Whatsapp'ta Paylaþ
Bir cıva buharlı lamba. Buhar içinden elektrik akımı geçerken mavimsi yeşil bir ışık saçar.

Bir cıva buharlı lamba. Buhar içinden elektrik akımı geçerken mavimsi yeşil bir ışık saçar.

Ultraviyole (morötesi) ışın lambaları çok defa cıva buharı ile doldurulur. Bildiğimiz gün ışığı lambası cıva buharı ile doldurulan lambalardan biridir. Garip mavimsi yeşil rengiyle çabuk göze çarpmasından dolayı cıva buharlı lambalar sokakların aydınlatılmasında da kullanılmaktadır.

Bu lamba, içinde bir ucundan öbür ucuna kadar tel geçirilmiş bir boruya benzer. Elektrot denen bu teller akım kaynağına bağlanır. Tüpün içindeki hava boşaltılmış olduğundan, lamba içindeki cıva damlaya damlaya buharlaşır ve alçak basınçla meydana gelen buhar tüpü doldurur. Bu buhar kitlesi elektrik akımını iletir. Bazı lambalar, bir cıva ipliği elektrotlara uzanabilecek şekilde eğik tutulmaktadır. Bu durumda içinden geçen akım cıvayı ısıtır ve buharlaştırır.

Elektrik akışı başlangıçta çok küçüktür, fakat elektrotlar cıva atomlarından ayrılır ayrılmaz çoğalır. Buna iyonlaşma adı verilir, ,şte bu iyonlaşma sırasında morötesi ışınlar üretilir. Çok soğuk havalarda basıncın düşüp iletkenliğin azalmaması için genel olarak cıva buharına çok az miktarda cıva buharı katılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.